Проблемен скалп. Омазняване и сухи дължини. Част I

Преди около две години в страницата ми HairHolic бях публикувала част от настоящата статия, която очакваше своето продължение за сухите дължини. Тук я публикувам отново, НО В ДВЕ ЧАСТИ, защото с редакцията, която се наложи, а и с допълнението за сухите дължини тя стана доста дълга. Все по-често, почти епидемично се среща сред жените проблемът на мазните корени и сухите дължини. И ако към този проблем се добави тънък косъм и липса на обем, често безсилието е пълно. Казусът „Мазен скалп и сухи дължини” в повечето случаи в превод реално означава проблемен, дехидратиран скалп и увредена коса.

Терапиите, които се предлагат във фризьорските салони много често са подвеждащи за резултата, който се очаква, а почти винаги недостатъчни за реална и подходяща грижа да скалп и дължини.

Макар аз лично да нямам проблем с омазняващ се скалп, то опитът ми с редица случаи, които консултирам, в това число и с доста майки на тийнейджъри с проблемен и започнал по-бързо омазняване скалп, както и различната информация, която обичам да търся, получавам и анализирам, постоянните лични експерименти са ми дали възможността да ви представя различни решения точно на проблема „Мазен скалп и сухи дължини”.

 

Мазен скалп

Омазняването на скалпа, както и на лицето, се дължи на хиперфункция на мастните жлези, като причините за това могат да бъдат многостранни. Вижте статията ми Често измиване на косата, за да придобиете по-ясна представа, тук просто ще маркирам. Причините са както чисто физиологични или болестни състояния, така и свързани с нарушаване на хормоналния баланс или проблем с храносмилателната система, хранителните навици. Каквато и да е причината състоянието е много неприятно. Но, ако оставим настрана нарушеният хормонален баланс или проблемът с храносмилането, мазният скалп обикновено се дължи на нарушен хидробаланс на скалпа, което активизира мастните жлези, разположени във фуликула на всеки косъм да произвеждат все повече себум. Себумът е восъкоподобно вещество, чиято функция е защита на скалпа и на кожата по принцип от дехидратация. Защитната функция се изразява в следното: Кожата много лесно губи влага, дехидратацията на кожата се ограничава, като се използват продукти, които затварят влагата в кожата и й пречат да се “изпари” от нея. Вазелинът има точно такава функция – намазан върху участък от кожата, той пречи на водата както да проникне под него, така и да “излезе” над него, поради което огромна част от балсамите за устни съдържат вазелин.

На същия принцип е и ланолинът, вещество, извличано от вълната на овцете и има страшно добра способност да задържа влага, не само да предпазва от овлажняване. Ланолинът представлява смес от висши мастни киселини с естери на многовалентни алкохоли и е разкошен емолиент, който използван в продукти за коса дава страхотни резултати. Особеностите при него са, че най-добре действа, когато бъде нанесен на влажна коса или кожа. И себума, и ланолина, и вазелина действат по идентичен начин – не позволяват на кожата да отделя влага и да се дехидратира.

Когато скалпът е изсушен, дехидратиран, а това много често става под въздействието на продуктите, с които мием косата си, от окислителите, които ползваме при боядисване, при изпотяването, при нагряването на скалпа с гореща въздушна струя при изсушаване на косата с по-гореща струя близко до скалпа и т.н., тогава скалпът “включва” на режим “задържане на влагата” и произвежда по-голямо количество себум.

Повечето хора за да се избавят от мазен скалп, започват да мият косата си по-често и по-често, като търсят измивни продукти с гръмкото заглавие “против мазни корени” или използват силни продукти с агресивни пенители, които им носят облекчаване на усещането за мазен скалп, но това се случва  само за кратко. С тези действия се постига още по-голямо изсушаване на скалпа, дължащо се на силна дехидратация и още по-силно производство на себум… Така омагьосаният кръг няма край.

Честото измиване на косата води и до по-честото й третиране със сешоар, преса, маша и оттам дължините започват да страдат и се стига до често срещаната формулировка – “мазни корени и сухи краища”.

Да, най-добрият вариант е измиване на косата 2 пъти седмично. Например неделя – четвъртък, после понеделник – петък и отново неделя – четвъртък и т.н.) Това измиване е оптимално и най-подходящо, защото дава достатъчна възможност да се обгрижват дължините, да не страдат те от увреждане и сухота и да получават добра доза подхранване, като в същото време да не се прекалява със стилизацията с топлинни уреди като сешоар, преса и маша.

И този оптимален вариант е цел на повечето дами с бързо омазняващи се скалпове. Реално измиването по-често, например през ден няма да представлява реален проблем водещ до още по-силно омазняване, но само при определени условия, за които можете да прочетете в статията ми Често измиване на косата.

Напълно съм наясно, че искате да чуете за един продукт, с който да “оправите положението” – ще ви разочаровам – няма такъв. НО! Има решение. То изисква търпение и упоритост от ваша страна (както повечето действия, свързани с грижата за косата), но в повечето случаи ви ГАРАНТИРА решение на проблема. Няколко стъпки са нужни, които да изпълнявате със сериозно отношение от ваша страна, и резултатът ще бъде видим не след чак толкова много време. Ще посоча стъпките, а след това и някои продукти за всяка стъпка, които бихте могли да използвате. Бонусът е примерен протокол за грижа против бързо омазняващ се скалп.

 

Рехидратация на скалпа

Увеличете хидробаланса на скалпа, като по този начин „накарате” мастните жлези постепенно да намалят производството на себум. Най-лесният и сравнително евтин начин е сок или гел Алое. Чисто Алое – поне 97%, 100% е най-добре. Този за пиене е идеален. Не пропускайте използването на чиста 100% Азиатска центела, която е просто великолепен продукт за лице, но и за скалп. Тук можете да включите всеки един ваш продукт за овлажняване и хидратиране на кожата на лицето, чиято консистенция е лека и немазна. Редица серуми за лице, съдържащи серамиди, урея, хиалуронова киселина, пептиди, ферменти спокойно могат да влязат на въоръжение при битката с омазняването и дехидратацията. Всъщност изброените типове продукти биха могли да бъдат използвани много успешно и при сух, сърбящ, раздразнен скалп.

Алоето е мощен хидратант, той е незаменимо “лекарство”, което снабдява кожата с комплекс от полезни вещества и макар кожната бариера по своето естество да е хидрофобна и да не позволява лесно през нея да преминава каквото и да е, то роговият слой, който е увреден, в голяма степен получава нужното му. Освен това алоето успокоява раздразнения, сърбеж и дискомфорт. Преди всяко измиване на косата, нанесете малко количество сок или гел алое по скалпа, масажирайте нежно и оставете на скалпа поне час, а ако имате навика да си миете косата сутрин – то спете с алое в скалпа. Ако алоето е сок, то спокойно можете да го нанесете с памучно тампонче на скалпа и след измиване на косата, защото водната му консистенция е немазна и няма да утежни скалпа. Така ще се даде много повече хидратираща грижа за скалпа.

Азиатска Центела. Тези от вас, които харесват корейската козметика и познават много добре качествата на Ациатската центела в рутините си за лице, може би ще се учудят къде й е мястото в грижата за скалпа. Както казах, доста от продуктите за грижа за лице ( и огромна част от маслата – както базови, така и етерични) имат място в грижата за скалпа, защото скалпът е естествено продължение на лицето ни и много често типът кожа на лицето е и типът кожа на скалпа.

Азиатската центела на SKIN1004 Madagascar Centella е сред най-добрите и чисти продукти на пазара, съдържащи 100% само Центела Азиатика. Продуктът не съдържа нищо друго, освен Центела, което го прави толкова полезен за кожата на лицето и скалпа. Центелата реконструира увредената кожа, като същевременно регулира нейния водно-маслен баланс. Действа силно овлажняващо (което е и нашата основна цел), като в същото време, както и алоето действа успокояващо. Центелата укрепва кожната бариера, което я прави толкова добра, защото подпомага възстановяването на нарушеният хидробаланс на кожата на главата за да бъде тя по-устойчива на вредители. И най-важният плюс за нас – регулира мастната секреция. Балансира я. А това я прави универсален и прекрасен продукт, както за силно омазнен скалп/лице, така и за силно изсушен скалп/лице. Аз нанасям един капкомер, ако няма да мия косата ( при мен няма омазняване) и след масажа я оставям невързана, докато продукта се поеме добре от скалпа. Ако ще мия косата, нанасям 2 капкомера и действам по същия начин като с алоето. Оставям я на скалпа, поне един час, а ако мога и повече.

Есенция 96% Охлювен Муцин COSRX.  Есенцията е със супер лека и водна текстура, но доставя много хидратация и грижа за скалпа. Може да се нанесе на влажен скалп след измиване и след нея серум или ампула за растеж или против косопад, ако се ползва такъв тип продукт. Една от основните ползи на охлювния муцин е силната регенеративна функция. Възстановява кожната бариера и нормализира себумната секреция.

 

Продукти от рутината ни за лице, които можем да използваме за скалпа:

Всеки наш продукт, който е насочен към хидратация и възстановяване на епидермалната бариера, лек е като консистенция може да се използва и върху скалпа. Тук ще посоча няколко продукта, които аз ползвам понякога и които са леки и водни текстури.

Започвам с двата миста, чиято основна цел е възстановяване на нарушена епидермална бариера и успокояване на раздразнения.

  • NECTAR на Skintegra – бариеран мист, лек и воден. Пръсва се на дланта 1-2 пъти и с възглавничките на пръстите се нанася на местата, на които се усеща дискомфорт.
  • Propeace U.U на Lon.G – спрей-мист с пробиотици, също лек и воден. Нанася се по същия начин като другия мист.

Останалите продукти, които са много подходящи за грижа за скалпа са:

  • Галактомицес фермент филтрат се получава при фарментацията на японската напитка Саке. Като усещане е напълно воден, но е магия за регулация на омазняването и рехидратация на скалпа. Имам доста подробна статия за него – предстои качването й тук в блога.
  • Серум Marine Collagen на Mary&May – лек, воден и много силно хидратиращ серум съдържащ над 95% колаген. Може да се ползва ежедневно – няма никакво утежняване на скалпа. Нанася се по ½ пипета.
  • Серуми с пептиди. Пептидите, особено медните имат силно противокосопадно и засилващо растежа действие. Освен това хидратират и регулират водно-липидния баланс и оттам влияят на прекомерната секреция на мастните жлези, като балансират омазняването. Серумите, които изброявам тук са тествани от мен – не утежняват и са леки и водни консистенции.

 – Dear Klaris Midnight blue – съдържа Guaiazulene, който има антимикотично действие и помага за контрол на растежа на бактерии и гъбички и е много подходящ за всеки тип скалп, особено за такъв склонен към себорея, пърхут. Олигопептид-1 е разкошен пептид за стимулиране на космения растеж.

 – Пептиден Комплекс Mary&May 6 Peptide Complex – лек, воден и нелепнещ серум, – подпомага епидермалната бариера и растежа на коса.

 – Пептиден серум – The Potions – съдържа 8 пептиди във формулана си в това число и медния пептид, подпомагащ растежа на здрава коса – Copper Tripeptide-1.

 

ОмаСляване, не омаЗняване на скалпа

Има редица масла, които са чудесни за мазна кожа и скалп, защото действат себумрегулиращо и намаляват производството на себум при хиперфункция на мастните жлези. Аз съветвам да се използват ВСЕКИ ПЪТ преди измиване на скалпа, няма да омазнят, а ще дадат почивка на мастните жлези, като им „покажат”, че скалпът не е защитен от дехидратация. Даже най-добрият вариант е първо да се нанесе алое/центела и след това масло. Нанасяйте масло върху скалпа винаги преди боядисване, поне 15 минути преди това. По този начин от една страна ще предпазите скалпа от агресивното действие на оксиданта, ще минимизирате изсушаването и дразненето, а от друга ще почистите по-лесно скалпа и линията на лицето и врата от боята. Маслото по никакъв начин няма да попречи на действието на боята. Една от причините да се нанася боя на немита коса, е точно за да се използва защитата на себума върху скалпа, която се натрупва след измиването.

Кои базови масла са добри за мазен скалп?

  • Боабаб. Силен хидратант, който има способността да проникне не само в повърхностните, но и в по-дълбоките слоеве на кожата, осигурявайки дълготрайна хидратация. Бързо се абсорбира от кожата и не оставя мазна следа, а нанесено върху скалпа облекчава раздразненията и възпаленията.
  • Амла. Абсорбира се бързо от кожата на скалпа, регулира мастната секреция, като намалява отделянето на себум, успокоява възпаленията по кожата, хидратира скалпа и като бонус има силно антикосопадно действие. Но дамите с руса коса трябва да имат предвид, че това масло не е подходящо за тях, тъй като то потъмнява естествения цвят и русото става матирано, а не бистро и ярко.
  • Диня Калахари. Много, много леко масло. Лесно се абсорбира от кожата, без да оставя мазна следа, хидратира страхотно и регулира производството на себум. Нещо повече. Маслото разтваря натрупания себум, като подпомага лесното му измиване. Това е много универсално масло, безпроблемно може да се ползва както от екстремно суха и дехидратирана кожа, така и от много мазна и акнеична кожа, тъй като не запушва порите и комедогенният му индекс е 0.
  • Камелия. Универсално масло – маслото на японските гейши. Силен хидратант, бързо прониква (едно от най-бързо абсорбирашите се масла), не омазнява, а регулира производството на себум като балансира нивото на “мазнина” върху кожата, редуцира появата на пърхут и действа антибактериално на скалпа. Освен това подпомага израстването на здрава и силна коса, като стимулира растежа й.
  • Камелина. Различно от маслото от Камелия. Това масло също е много леко и нежно, добре попива, регулира себума и мощно хидратира скалпа.
  • Жожоба. Леко масло, поема се лесно от кожата и регулира мастната секреция и хидратира в дълбочина и предпазва от загубата на вода.
  • Лешник. Леко и нежно масло, прониква много бързо в кожата и не оставя мазни следи. Омекотява кожата, като в същото време регулира производството на себум и балансира мазната кожа.
  • Горчица. Маслото има пикантен леко лютив аромат. Любимо мое масло, защото има толкова много ползи от него, не само за мазната кожа на скалпа, а за всеки вид скалп. Маслото е сухо на допир, бързо прониква и има многоспектърно действие. Увеличава притока на кръв в областта на скалпа, нормализира работата на мастните жлези, като намалява секрецията им и изчиства излишното омазняване. И има бонус! Косата расте по-бързо, космените фоликули, които скоро са се освободили от косъм, защото е преминал във фазата на опадване и те са във фаза на покой – преминават по-бързо в активно състояние и започват да формират новия косъм.
  • Папая. Чудесен хидратант, балансира и омекотява, като в същото време ензимите папаин и аргинин подпомагат ексфолирането на кожата, насърчават бързия растеж на косата и премахват пърхута. Ензимите подпомагат да се елиминират по-лесно замърсяванията по кожата, като помагат отпушването и изчистването на порите.
  • Ямайско черно рициново масло – Екстра Дарк. Макар и много мазно и гъсто масло, което е лепкаво и с консистенцията на мед, това масло е прекрасно за акнеична кожа и мазен скалп, защото регулира мастната секреция и действа антисептично. Даже използвано самостоятелно може да създаде изсушаващо усещане при сухи кожи, затова е добре да се смеси с друго базово масло. Освен това е ненадминато по стимулация на бърз растеж на косъма. Никога, никога не оставам без това вълшебно масло.
  • Масло от Коноп (канабис). Това масло е изключително универсално, подходящо за всеки скалп и порьозност на косата. Облекчава раздразнения и рехидратира скалпа.
  • Масло от семки на грозде. Леко и също много универсално масло, прониква в дълбоките слоеве на дермата и овлажнява и запазва добри нива на влага в роговия слой.

 

Детоксикация на скалпа

Детоксът на скалпа е нужен за да се премахнат токсините, натрупаните остатъци от силикони, поликвати, отпаднали кожни клетки, мастните натрупвания, които пречат на кожата на скалпа да “диша” и да се регенерира нормално.

За детокс на скалпа има много и различни продукти. Тук ще ви предложа тези от тях, които заслужават внимание и няма да се спирам по отделно. Ползвала съм всички, с изключение на Детоксикилащият лосион на Медавита, но тъй като харесвам техните продукти то предполагам, че и детокс шампоанът ще върши това, което обещава.

  • Пре-шампоан с алгае за детокс Lalga;
  • Витамин С желе за детокс на косата и скалпа Philip Kingsley
  • Шампоан Детокс Purify Napura
  • Ампула за почистване на скалпа и детокс Purify Napura
  • Детоксикиращ лосион за скалп PREPARATORE CUTANEO MEDAVITA;
  • Детоксикиращ шампоан за дълбоко почистване Медисютикълс
  • Детоксикиращ шампоан за коса OXYGEN MEDAVITA
  • Детокс шампоан NOAH ANTI POLLUTION SHAMPOO
  • Детокс шампоан и маска за мазен и проблемен скалп Previa Extra Life Purifying;

 

Дълбоко почистващ шампоан (ДПШ)

Шампоаните от тази категория са с по-високо pH, което ги прави по-алкални. Скалата на pH всъщност е в диапазона от 0 до 14, като от 0 до 6 е киселинно, 7 pH е неутрално, а от 8 до 14 е алкално. Скалпът и кожата като цяло са леко киселинни към неутрални (около 4.5 pH до 6.5 pH), но косата ни е по-киселинна – около 3 – 4 pH. Поради това продукти, които са над 7 pH и са алкални не са полезни за косъма, тъй като отварят кутикулите и това е вид механично увреждане за косата. Същото нещо се случва и с окислителите на боите – те „отварят” косъма за да могат да премахнат и депозират пигмент и с тониращите шампоани, затова след тониращ шампоан, който е алкален по принцип – винаги е добре да се използва по-киселинна маска. След боядисване – също продукти – шампоан и маска/балсам с по-ниско pH.

Целта на ДПШ е да подготвят косъма за да може да бъде добре почистен от силикони, поликвати, хлор, калциеви и магнезиеви сулфати и бикарбонати от твърдата вода и други минерали за прочистване и филтриране, които се използват при прочистването на питейните води и се натрупват по косъма. Затова тези шампоани по изключение (както и част от детокс продуктите) се нанасят на цялата коса, като се започва отново със скалпа. По дължините се нанася, като преди това количество от 1 лешник шампоан се е разпенило в дланите и се прокарва леко по дължината на косата, внимателно се разтърква, без груби движения и се изплаква добре. При второто шампониране не се шампонират дължините, а пяната от корените просто се разнася надолу по дължините. При ДПШ няма нужда продукта да стои повече от 2-3 минути на косата. Изплаква се много добре.

През годините съм ползвала различни дълбоко почистващи шампоани, но мои официални любимци са първите два шампоана, които ще посоча. Причината да ги харесвам е най-вече по-нежното действие към косъма, който е в „рисково” положение винаги при използване на по-алкални продукти, както разказах вече.

Моят най-любим дълбоко почистващ шампоан е този на Shu Uemura Deep Cleanser Никога не оставям без него. Има няколко варианта – за мазен скалп, за всеки тип скалп и за чувствителен скалп. Ползвала съм ги и трите и са страхотни. Вторият мой любимец е този на Alterna New Beginnings и не случайно го избрах за част от кутията ми Perfect ritual for magnificent hair. Много нежен дълбоко почистващ шампоан, който комбинира и леко ексфолиране в себе си.

Има много други шампоани за дълбоко почистване, както сулфатни, така и без сулфатни. Избирайте ги внимателно и задължително ги включете в рутинната си грижа 2-3 пъти месечно.

Очаквайте втората част на статията, в която ще пиша за скраб и пилинг продуктите, ампули и маски регулиращи мастната секреция, както и няколко примера за добри шампоани против мазни корени. И разбира се примерен протокол за грижа за мазни корени и как да се справим със сухите краища. Какво ги причинява и как трябва да се грижим ние за косите си за да ги „излекуваме”

Правилната грижа винаги се отблагодарява!

Разкошен ден, прекрасни!

Радостина

Тази статия е авторска, цитирането или използването й в цялост или части от нея без съгласието ми е нарушаване на Закона за авторските и сродните права.