Често измиване на косата?

Правилно или грешно е това и кога всъщност е задължително!

Развенчаване на митове. Експеримент.

Точно преди две години в страницата си HairHolic във Фейсбук публикувах статия „Проблемен скалп”. Ще я намерите и тук – в блога ми с лека редакция, но полезността й е запазена.

Днешната статия цели да развенчае мита, че честото измиване (3-4 пъти седмично) само по себе си води до увеличаване на омазняването на скалпа. Реално това е така, но само при определени условия. Тук ще ви разкажа за един личен експеримент, на който се подложих за период от почти 5 месеца и смятам, че за този период успях да докажа на себе си определени факти, някои от които знаех и преди, но други просто подозирах.

Причини за прекомерно омазняване на скалпа

  • Сигурна съм, че няма да ви учудя, ако започна с първата причина и това е хормоналният дисбаланс в нашия организъм, промените, които настъпват през различните периоди от живота ни на ниво хормони и реакцията на нашия най-голям орган – кожата – при всяка една промяна там. Обикновено началото на по-сериозно омазняване на кожата на лицето и скалпа се наблюдава в началото на пубертета. Тогава след първата хормонална буря е най-лесно да се коригират ефектите на хормоналните „експлозии” върху нашата кожа с правилната грижа по линия лице-скалп. Затова в случаите, в които ме потърсят майки на съветвам млади момичета на възраст 13-15 години за консултация за грижа за косата и скалпа, то повлияването при тези млади дами е сравнително бързо.
  • Втората често срещана причина се дължи на хранителните навици, храносмилателните проблеми, нарушеният баланс на добри и лоши бактерии в червата, липсата на определени ензими и в следствие на това – хранителна непоносимост към различни храни. Омазняване на кожата на лице и скалп е честа реакция, различни форми на акне, включително и по скалпа – също. При наличие на такъв тип проблеми, а те с оглед некачествената храна, която се консумира масово стават все по-чести, е добре да се обърнем към специалист по хранене (нутриционист).
  • Третата причина са различни болестни състояния и физиологични промени в организма. Това е по-рядко срещаната причина за омазняване на кожата на главата и лицето, но тук опциите са многобройни и намесата на лекар е задължителна за да може да има положително повлияване.
  • Най-често срещаната причина за прекомерно омазняване на скалпа е неговата дехидратация. Реално това е и често срещана причина за омазняване на кожата на лицето. Хиперфункцията на мастните жлези много-често се дължи на дълбока дехидратация на кожата на скалпа, което активира по-обилно секретиране на себум от мастните жлези с цел защита на кожата. Мастните жлези се намират в корена на косъма и отделяният от тях секрет, който ние наричаме себум има защитна функция по отношение на кожата, а и на косъма, като играе ролята на предпазен щит – пречи на влагата в кожата и косъма да се изпари, но и ги предпазва от микроорганизми, токсини, прекомерна влага.

Активиране на защитната роля на мастните жлези

Хидро-липидния слой на кожата ни е леко киселинен ( около 4.5pH до 6.5pH) и има за цел да я предпази както от дехидратация и загуба на Естествени хидратиращи фактори (ЕХФ), така и от микроорганизми, токсини, бактерии и др. Този хидро-липиден слой, както казах е преграда и се състои от секретирания от намиращите се в космения фоликул мастни и потни жлези – себум и пот, както и от молекулите на ЕХФ.

Какво се случва при измиването на кожата ни дори само с вода? Отмива се тази хидро-липидна бариера. Кожата ни е изложена на опасност и реакцията на организма ни е да активизира мастните и потните жлези да изработят нов щит, който да предпазва кожата.

Когато за измиване на скалпа се ползват шампоани с агресивни пенители, скалпът се оставя необгрижен с продукти за хидратация и предпазване, се наблюдава все по-силно омазняване на скалпа, все по-засилена секреция на мастните жлези и всичко това като компенсация на дехидратацията на скалпа.

Моята лична причина да не одобрявам по-голямата част от  шампоаните таргетиращи мазен скалп е, че тяхното основно действие е насочено към прекомерното и агресивно отмиване на себума, което носи само временно подобрение, но в дългосрочен план реално увеличава проблема. Малко са добрите шампоани в сегмента мазен скалп – насочени към регулиране на прекомерното омазняване на скалпа, макар да има такива. Те целят по естествен начин да намалят омазняването, като в същото време предпазват кожата на скалпа от дехидратация и така подпомагат процеса на почистване на кожата на главата, без вреда за водно-липидния слой.

За да бъде ограничен ефекта на прекомерното отделяне на себум е необходимо да бъдат правилно разбрани причините за този проблем, но и да се съблюдават две основни правила:

  • Правилно измиване на скалпа. Да, на скалпа – не на косата. В групата HAIRHOLIC Здравата коса е красива многократно съм коментирала правилното измиване на скалпа съобразно типа шампоан, така че от една страна скалпът да бъде добре почистен, а от друга да не бъде дехидратиран. Шампоаните имат за цел да измият скалпа. На косата е достатъчно стичащата се от корените и скалпа шампоанена пяна. Използването на добри и подходящи за нас шампоани е първата стъпка към регулиране на прекомерното производство на себум. Втората стъпка е правилното измиване на целия скалп, разреждането с вода на шампоаните, непосредствено преди шампониране или тяхното емулсиране във влажни длани, последвано от нанасяне внимателно с масажни движения върху целия скалп.
  • Подпомагане на хидратацията на скалпа. Дехидратираният скалп не само е прекомерно омазненият скалп, но и този със сърбеж, дразнене, сухота, дерматит, себорея… нарушена епидермална бариера. Моя съвет е, освен продукти насочени директно към успокояване на чувствителен скалп и  хидратиране на скалпа, да използвате и продукти, които имат такава насоченост, но са таргетирани за лице. Става въпрос за леки овлажняващи серуми и гел или вода от алое. Може да включите и серум с пептиди, стига да е на водна основа – има немалко такива. Въобще трябва да превърнете грижата за кожата на главата в същия преоритет, както и кожата на лицето.

Експериментът

Основна цел на дамите с бързо омазняващ се скалп е да разредят измиването на косата максимално. Водени от всъщност правилния постулат, че честото измиване на скалпа го дехидратира и оттам засилва омазняването.

Но ето идва и моя експеримент. От месец ноември 2023г. до преди няколко дни – вече 5-ти месец аз полагам максимални старания да измивам косата си през ден. Моя скалп е нормален, обикновено мия през 4-5 дни косата и има доста случаи, когато мия чиста коса (и скалп). Целта на този експеримент беше да потвърдя или развенчая мита, че честото измиване на скалпа води до прекомерно омазняване.

Какво констатирах?

Макар и често (3-4 пъти в седмицата) правилно измиване на скалпа с качествени и подходящи шампоани, както и регулярната грижа за хидратация на скалпа, НЕ ВОДИ до увеличаване на отделянето на себум и оттам до прекомерно омазняване на скалпа.

Единственият отрицателен ефект се получи от честото стилизиране на косата ми. Аз стилизирам косата си като я навивам на маша почти при всяко измиване. Да, ползвам правилно качествени термозащити за маша и преса, но както и при слънцезащитата – няма 100% предпазване. И ако при измиване на косата на 5 дни, използването на маша е 6-7 пъти месечно, то при 3-4 измивания на косата седмично – увреждащото косата навиване с маша е повече от 12 пъти месечно.

В началото на експеримента, тъй като не бях свикнала на толкова често измиване на косата и свързаното с това време, намалих преуош терапиите до 2-3 пъти месечно и предимно измивах с шампоан, след това ползвах маска за 15-30 минути и често и балсам като последна стъпка. Началото на януари – две месеца след започване на експеримента и три месеца след последното боядисване установих, че имам доста цъфтежи и експлозии на кортекса в предните кичури коса. Аз подстригвам косата си 2-3 пъти годишно и въпреки това косата ми не цъфти.

Какво направих и това промени ли нещо?

Първоначално почистих малка част от цъфтежите с фризьорска ножица. След това въведох 2 пъти седмично – горе долу през измиване, преуош терапии и намалих до веднъж седмично използването на маша. Трети месец след това цъфтежите, които останаха след почистването с ножица не са се увеличили.

Изводът:

Ако скалпът се измива често, то е хубаво освен използването на добри измивни продукти и допълнителната грижа и хидратация на скалпа, да се намали до минимум използването на топлинни уреди за стилизация. Тук включвам не само пресите и машите, но и сешоарите, които макар и притежаващи щадящи косата функции (а много от вас нямат такъв тип сешоари), ако бъдат използвани за изправяне тип „изпичане” на косата ще причинят същата вреда.

И в заключение да ви предизвикам малко 🙂

Кога честото измиване на косата всъщност е препоръчително?

Две са основните причини и ви ги споделям веднага:

  • Нужда от възстановяване на косата. Някои дами, чиито скалпове не се омазняват отиват в другата крайност – рядко измиване на косата, седмица и повече понякога. Грешно! Всяка коса има нужда от хидратация и овлажняване, дори и здравата. А увредената коса има нужда от чести терапии, които да възстановят максимално уврежданията по косата. Това няма как да се случи, когато измивате косата си веднъж седмично. В случай, че сте в период на възстановяване на увреждания, често изсветлявате, използване на блондор, честа стилизация с топлинни уреди на косата, то по-честото измиването на скалпа (косата) предшествано от преуош терапии се явява необходимост.
  • Терапия на скалпа против косопад или за растеж. Както писах и по-горе, причината за съществуването на мастните жлези в основата на косъма е да произвеждат предпазващото скалпа вещество – себум. Себума, както и ланолина, и вазелина са едни от най-силните оклузиви. Оклузивите са вещества, които създават водонепропусклива бариера. При грижата за кожата са важни и по правило се нанасят последни след всички останали продукти, защото тяхното действие е насочено към заключване на нанесените под тях съставки. Да, те заключват влагата и полезните молекули под себе си, но не позволяват да премине нищо, нанесено след тях.

Тогава представете си скалп, покрит със себум и върху него нанесен продукт (ампула, серум, гел) против косопад или за растеж. Ами нанесеният продукт ще се изпари и почти нищо няма да проникне в основата на косъма и под епидермалната бариера, колкото и качествен продукт с потентна трансдермална функция да сме нанесли. Всички продукти против косопад и за растеж се нанасят на чист скалп. Това е и причината в период на използване на такива продукти да е наложително често и правилно почистване на скалпа от себум.

Правилната грижа винаги се отблагодарява!

Разкошен ден, прекрасни!

Радостина