ФАЗИ И ЦИКЛИ НА КОСЪМА
Лятото отмина и дойде есента, а с нея и обичайния сезонен косопад.
Косата е една от най-бързо растящите тъкани в човешкия организъм и тя може да ни насочи много добре за това какво се случва с тялото ни. Както кожата, така и косата реагират на различни фактори и ни ориентират какви процеси настъпват в организма ни и затова трябва добре да се грижим за тях и да се вслушваме в това, което искат да ни кажат.
Докато правих проучванията за статиите ми и четях различни, предимно чуждестранни публикации, изгледах един куп видеа и установих, че разни български и чужди влогъри и блогъри говорят пълни глупости и хората приемат казаното от тях, защото имат някаква популярност. Така един фризьор твърдеше, че ако не си измиваш косата всеки ден, то скалпа започва да събира себум и става мръсен и завъжда бактерии. Една влогърка компетентно твърдеше, че когато има косопад не трябва да се пипа косата и да се масажира скалпа за да не падат много косми. Това са все хора, които нямат никаква представа от структура на кожата, начин на формиране на косъма, фази на косъма и механизма на косопада.
ФАЗИ НА КОСЪМА
Повечето от вас знаят, че косъмът преминава през три фази – Анаген (фаза на растеж), Катаген (фаза на покой или регресия) и Телоген (фаза на падане и регенерация).
Анагенната фаза продължава средно между 2 и 8 години, като косъмът расте около 1 см на месец. Но това е ориентировъчно – всички сме виждали някои индийки колко дълги коси имат. Аз преди да си пострижа повече косата (бях я оставила експериментално без да я подстригвам почти година и половина) косата ми беше дълга около 115 см. И щеше да расте още, ако я бях оставила. Анагенната фаза при някои хора обаче е доста скъсена – поради това те не могат да имат коса по-дълга от малко под раменете. Причините за това могат да бъдат както генетични, така и придобити. Целта в тези случаи е да се удължи фазата на растеж и по този начин косата да може да порасне по-дълга.
“При възрастен здрав човек около 90% от всички косъмчета са във фаза Анаген, тоест растат. Нормалният темп на отпадане и циклична смяна на космите според трихолозите е около 25-100 косъма на ден. Според мен е по-добре да не надвишават 50”
Тъй като статията съм я писала преди известно време, а тогава Sederma още не бяха патентовали революционната си съставка Procapil бих казала, че връщане в разтежната Анагенна фаза за косъм преминал в Катагенна фаза няма. Защото принципът беше, че когато косъмът премине от Анагенна в Катагенна фаза (фазата на покой и регрес, която продължава около 15-20 дни), той предстои да падне в рамките на 1 до 3 месеца. Нямаше сила или съставка, която да върне космите в растежната анаген фаза. Веднъж преминали в катаген и оттам в телоген – беше сигурно, че тези косми ще паднат, независимо дали си пипате косата или не я докасвате, независимо дали правите ежедневен масаж на скалпа или не си решете косата. Procapil промени играта и вкара един магьоснически трик, а именно – възкръсна мъртвеца. Procapil даде възможност чрез сложна биохимична дейност голяма част от така наречената телогенна коса да възстанови перфектно структурирана коренова обвивка със структурирана и правилна базална ламина за добро закрепване в дермата. С прости думи: Телогенния косъм, спрял да се храни и съответно предстоящ да падне, отново се закрепва в дермалната папила (във фоликула), кореновата му обвивка се възстановява и той… не пада, ами продължава да расте!
Този процес е доста сложен и също така зависи и от други състояния на организма, но той промени твърдото правило, че излезлият от фазата на разтеж косъм задължително ще падне.
Но за да не бъдем прекалено екзалтирани нека да кажем, че принципно целта на активите, които се нанасят за спиране на косопада е да спрат преминаването на повече от нормалното косми от анагенна в катагенна и оттам в телогенна фаза. Катагенната фаза е много кратка – при повечето хора е около 15 дни и след това преминава в Телогенна фаза. Телогенната фаза е периода, в който космите падат и продължава от 1 до 3 месеца от спирането на разтежа. Падащия косъм е избутван от новозараждащ се косъм, който започва да расте на негово място, затова тази фаза се нарича и фаза на регенерацията. Ако използването на продукти с Procapil не е успяло да закрепи отново косъма, то той задължително ще падне, независимо дали вие масажирате или не скалпа.
КОСМЕН ЦИКЪЛ
От зараждането на косъма до неговото отпадане говорим за един космен цикъл. В живота на човека космените фоликули преминават през около 25-30 цикъла (растеж, регрес, регенерация). Продължителността на този цикъл при всеки човек е различна – тя може да бъде от 2 до 8, че и повече години понякога . Освен това при един и същи човек космения цикъл може да има различна продължителност – веднъж 3 години, друг път 5 години и т.н., като продължителността на космения цикъл зависи предимно от здравето, храната на човека, както и грижата, която той полага за скалпа и фоликулите.
ПРИЧИНИ ЗА КОСОПАД
Всеки косопад започва в рамките на 1-3 месеца след “отключващ фактор”, тоест причинител на косопада. И докато този отключващ фактор не се установи и премахне, лечението на косопада няма как да бъде ефективно. Косопадът може само да бъде овладян и намален с активи, но не и да бъде спрян напълно, ако не се търси и не се работи върху причината за косопада.
И така… Отключващите фактори са много и различни, но аз ще опитам да изредя най-честите и започвам с наистина най-честия:
СТРЕС
Когато сме подложени на стресови фактори, по-силни от обичайното, то и клетките на скалпа ни (най-общо казано) са подложени на стрес. Под въздействието на този стрес те освобождават невротрансмитери, които отключват възпалителен процес нарушаващ нормалния космен цикъл и косъмчетата влизат в телогенната фаза преждевременно. Този косопад /както и сезонният косопад/се нарича телогенен ефлувиум и продължава около половин година. Продължителните стресови фактори водят до един продължаващ и непрекъснат косопад, от какъвто в днешно време огромна част от жените се оплакват.
ДИХИДРОТЕСТОСТЕРОН (DHT)
Тестостеронът, както всички знаем е предимно “мъжки” хормон, защото по-голямо количество от него се отделя в мъжкия организъм. Но тестостерон в по-малки количества се отделя и в женския организъм, както и при мъжете се синтезира естроген, но по-малко отколкото при жените. Преобразуването на тестостерона в по-активният хормон – дихидротестостерон става под въздействието на ензима 5-алфа-редуктаза. Дихидротестостеронът прониква в клетките на фоликула и нарушава синтеза на белтъците, които образуват косъма. Така самият фоликул става по-малък, всеки следващ косъм е по-тънък, има по-кратка анагенна фаза и в един момент фоликулът закърнява и от него спира да расте косъм. Това е така наречената андрогенна алопеция. Но преди да се стигне до нея- да не израства повече косъм от фоликула е минало време на изтъняване на косъма и ако са предприети действия по грижа за скалпа и фоликулите, това състояние би могло да бъде напълно предотвратимо. В медицината и козметологията има доста препарати, които повлияват точно този процес на превръщане на тестостерона в хидротестостерон. Интересен факт е, че афроамериканките страдат по-често от андрогенна алопеция, отколкото жените от останалите раси.
ХОРМОНАЛЕН ДИСБАЛАНС
Е, това е толкова всеобхватно, че направо не знам от къде да започна. Много често жените казват – изследвах си хормоните – всичко е наред. Да, ама не. Не е въпрос само определеният хормон да е в референтни граници, ами и как се съпоставя към други хормони. Истината е, че за точно установяване на проблем с хормоните в тяхното взаимосвързано поведение е нужна едновременната консултация с трихолог и ендокринолог най-малко. Хормоните, които трябва да бъдат изследвани са естрогени (естрадиол, естрол и естриол), прогестерон, тестостерон, дихидротестостерон, дехидроепиан дростерон (ДХЕА на английски DHEA е много важен естествен стероиден хормон), както и съотношението на Лутеинизиращия към фоликулостимулиращия хормон (LH към FSH) и то в определен период от месечия цикъл. Нарушаването на хормоналния баласнс – бременност, раждане, перименопауза, менопауза, болестни състояния и т.н. води до косопад, който става хроничен, докато не се балансират хормоните.
ДЕФИЦИТ НА ЖЕЛЯЗО
Когато няма достатъчно желязо за да се произведе нормално ниво на хемоглобин в кръвта – едно от пораженията е косопад. Дамите с желязодефицитна анемия често са подложени на косопад. За да се диагностицира дефицита на желязо е необходимо да се направят три теста, а именно: Серумно желязо, серумен феритин и трансферин. Тестовете трябва да се направят заедно за да се проследят и съопоставят резултатите от тестовете за точен анализ. Серумното желязо изследва само количеството желязо в кръвта, но не и колко е желязото в организма като цяло. Затова е нужно и измерването на серумния феритин. Това е протеин, който помага на тялото да съхранява желязо в тялото, не само в кръвта. При нисък феритен, разтежа на косата се компрометира , защото при ниско желязо в тялото организмът се стреми да го запази за основните и по-важни функции и органи на организма ни и рязко намалява съдържанието на феритин в космените фоликули, а това означава, че до тях е намален притокът на кислород. Трансферинът е гликопротеин, който метаболизира желязото и го транспортира до всички органи и тъкани. Трите теста са задължителни при установяване дали косопадът е причинен от липса на достатъчно желязо, не просто в кръвта, а в тялото ни.
ИНСУЛИНОВА РЕЗИСТЕНТНОСТ
Хронично високите нива на кръвната захар водят до увреждане на кръвоносните съдове, оттам до недостиг на кислород и хранителни вещества за тъканите и препятстване кръвоснабдяването на космените фоликули. Това от своя страна повлиява нормалният растежен цикъл на косъма, което съответно предизвиква силен косопад. Въобще всичко, което уврежда съдовете и нарушава кръвоснабдяването на космените фоликули предизвиква косопад.
ПРОБЛЕМ СЪС ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА
Щитовидната жлеза произвежда тироидни хормони, които са хормони на растежа и които стартират обмена на веществата на всички клетки и проблем с нея води до нарушаване работата на целия ни организъм и оттам до косопад. Нормализиране функцията на тази жлеза възстановява разтежния цикъл на косата. Затова е необходимо да се изследват нивата на хормона тироксин – Т4 и трийодтиронин – Т3, както и Микрозомалните антитела – МАТ и Тиреоглобулинови антитела – ТАТ.
ЛИПСА НА ВИТАМИНИ, МИНЕРАЛИ, ПРОТЕИНИ
За всички ни е ясно, че правилното и добре балансирано хранене е много важно за здравето на целия ни организъм. Но понякога с храната не можем да приемем всички необходими витамини, минерали, микроелементи и протеини. Затова е добре да направим изследване на нивата им в организма ни и ако се констатират липси – да ги набавим допълнително. Добре е да проследим нивата на витамините от Б групата (Задължително Б7 – биотин и Б12), витамин Д, витамин С. Също така нивата на цинк, селен, манган, мед, магнезий, калий, калций. Независимо как се храним – със сигурност не приемеме достатъчно количество протеини. Затова е добре да го приемаме допълнително като добавка. Аз периодично приемем качествен протеи изолат, който има чудесно действие както за косата, така и за кожата и костите. Незаменимата есенциална мастна киселина – Омега 3 ( и по-специално EPA и DHA) е от съществено значение за намаляване на възпалителните процеси, които нарушават нормалния космен цикал. Лекувайки наличното възпаление Омега 3 мастните киселини разширяват кръвоносните съдове и подобряват кръвоснабдяването на космените фоликули. Винаги е добра идея да го включите в режима си, още повече че освен грижата за хубавата коса, Омега 3 намалява пигментацията от фотоувреждането и е голям съпорт на меланоцитите при правилното производство на меланин.
ПРИЕМ НА МЕДИКАМЕНТИ И ОПЕРАЦИИ
Има лекарства, чиито странични ефекти са скъсяване на цикъла на растеж и косопад – телогенен ефлувиум. Това са различни лекарства за намаляване на холестерола, антикуагуланти, за лечение на язва, гъбични инфекции, антидепресанти, бета-блокери, хормонални препарати свързани с контрол на раждаемостта като противозачатателните таблетки, Кортикостероиди и други.
Обикновено косопада изчезва около 3 месеца след преустановяване на приема. В случаите, когато се налага по-продължителен прием на определени медикаменти е добре да се съсредоточите в ежедневна грижа за скалпа и прием на подходящи добавки. Операциите са придружени от силни медикаменти за анастезия и последващи антибиотици и други противовъзпалителни прапарати. Операцията също е и стрес за организма. Косопад след оперативни интервенции е много често срещан и обикновено отшумява сам (но с грижа за скалпа можете и вие да помогнете).
БОЛЕДУВАНЕ
Боледуването е вид възпаление, което ако е по-тежко и продължиелно може да доведе до внезапен силен косопад. Доста от вас, които преболедуваха Ковид получиха силен и трудно овладяем косопад като страничен ефект. Аз също имах този проблем и измайсторих Вълшебството, което тогава ме спаси от косопада, който не се повлияваше от нищо.
Статията ми няма претенции за изчерпателност – има и други причини, но това са основните и най-често срещаните. Не пренебрегвайте косопада, търсете причината, защото начина, по който косата реагира е първият сигнал за проблем в организма.
Тази статия е авторска, цитирането или използването й в цялост или части от нея без съгласието ми е нарушаване на Закона за авторските и сродните права.