Епидермална бариера

Независимо от нейния вид – нормална, суха, мазна, комбинирана, чувствителна и т.н. има някои фундаментални неща нужни на всеки тип кожа. И тъй като това е доста обхватна тема ще я разделя на няколко части за да не става прекалено досадно и да можете по-лесно да четете. Ще се опитам да направя и няколко видеа със съкратена информация след като публикувам статиите, както и едно видео, в което ще видите начините, по които нанасям продуктите и къде ги нанасям. Защото съм убедена, че вие може би пропускате тези местенца в ежедневната си грижа.

Независимо от възрастта ви има няколко задължителни правила за грижа за кожата и те са:

  • Правилно почистване на кожата;
  • Добра хидратация;
  • Подходящи активи;
  • Широкоспектърна слънцезащита”

От изключително значение е да се погрижите за защитата на вашата кожна /епидермална/ бариера, защото когато тя е нарушена следват доста и много неприятни последици, като бръчките са само една от тях.

Аз се грижа изключително старателно за епидермалната бариера, което ми позволи след един независещ от мен, но силно вредящ й период да я възстановя бързо и без последици. След ухапване от нилски тигров комар насред детската площадка в София направих алергична реакция зачевяване, поддуване, сърбеж на кожата на цялото тяло, като най-брутално тове беше изразено в областта на лицето. Аз неподозирайки, че тръгва алергична реакция я подсилих нанасяйки активи – Ретинал и Ниацинамид. Нямах представа, че правя алергична реакция, просто реших, че са ме хапнали повече комари, затова в областта на шията ми е зачервено и има подутинки като от ухапване и нанесох вечерната рутина. Пламнах ужасно, кожата се поду, очите оттекоха, зачерви се кожата и сърбеше ужасно. Бях на токсиколог (не просто алерголог), който ми назначи противоалергични и кортикостероидно мазило. Но по-ужасното беше, че ми забрани да мажа каквото и да било поне 2 седмици. Бях ужасена.

Кожата ме болеше и жежеше, но на своя глава след измиване с вода слагах чиста Центела. При намазване имаше леко пощипване, което отминаваше за 1-2 минути и нямаше алергична реакция. След 1-2 дни започнах да прибавям алое, крем с Центела и тонера на PYUNKANG Yul. След още 2 дни включих серамиди и пептиди, хиалуронов серум и серамидения крем на Dr.Jart+

В рамките на около 2 седмици възстанових нарушената кожна бариера, загледах всички фини бръчици, които се бяха образували от подпухването и прибирането на кожата и безумната сухота от кортикостероидите, които мажех. Използването на антихистамини и кортикостероиди доведе до страшен косопад, дори и миглите, които си отгледах с помощта на един чудесен серум – паднаха.

Овладяването на тази алергична реакция с никакви щети за кожата беше възможно, заради постоянната грижа за епидермалната бариера преди алергията и след това. Какви активи подкрепят кожната бариера ще посоча допълнително в една от следващите статии, а сега ще ви дам малко – наистина малко – научна информация, която може да е скучна, но съм се опитала да я смеля на по-разбираем език и която е важна за да разберете защо е нужна грижата за кожата, за която ще пиша в статиите ми.

Нарушаването на кожната бариера се случва изключително лесно от продукти съдържащи различни видове киселини, както и от ретиноиди, ако не сте подготвили кожата за тях. Използването на всеки актив за кожата като ретиноидите например трябва да бъде предшествано от стабилна подготовка на кожата и подкрепа на епидермалната бариера. Тя представлява основната преграда, която пази организма ни от проникването на различни вещества, бактерии, микроорганизми, вируси, токсини и т.н., като основната физическа защита се осъществява от роговия слой.

Погрешно и неправилно дълги години той се е считал за излишен и нищо неправещ, тъй като се изгражда от клетки без ядро и това мнение е застъпвано почти до началото на 90-те години. Всъщност дерматологията изживява истински бум в откритията от началото на 90-те години насам като се доказва, че всеки актив нанесен на кожата може да доведе до нарушение на епидермалната бариера, а непрекъснатото негативно влияние върху кожната бариера води до нарушение на целостта на бариерния слой и може да доведе до развитие на хронични кожни заболявания. От друга страна правилната грижа за епидермалната бариера създават условие за общо подобряване на кожата и дори до излекуване на редица кожни проблеми.

Тъй като роговият слой е изграден от липиди /но липиди различни от тези на подкожната мазнина например или тази на различните слоеве на кожата/, всички вещества или активи, които могат да влияят или да си взаимодействат с липидите на роговия слой, могат да влияят и върху кожата като цяло и да носят вреда за кожната бариера, по-голяма от ползата им за кожата като цяло. И обратното – активите, които се грижат за кожната бариера могат да имат по-добро действие за кожата като цяло.

Липидите, които се съдържат в епидермиса на кожата и които както казах са различни от подкожната мастна съединителна тъкан са изключително важни, защото те правят роговия слой водонепропусклив и се грижат за защитната му роля. Нарушаването на липидната бариера води до създаване на незащитени „пространства” през които може да се достигне до живите кожни клетки.

Епидермалната бариера представлява защитното покритие, което пречи на вредители да проникнат и да достигнат живите клетки. В същото време това пречи и на много от активите да достигнат подкожните слоеве и да донесат полза. Маслата и мазнините като цяло могат много лесно да навлязат под епидермиса без да го увредят, защото те лесно взаимодействат с липидите на епидермиса. Затова като цяло маслата са много подходящи и е добре да се използват за грижа за кожата. Те навлизат спокойно и не разрушават епидермалната бариера. Производителите на качествени активи /така наричам всички продукти за грижа за кожата/ са изправени пред необходимостта от нарушаване на кожната бариера за да се достигне до по-долните слоеве на кожата. Добрите активи разрушават липидната структура само дотолкова, че да се осигури постъпване на актива без да се причинява забележима вреда.

Противопоставяне, нали?! От една страна трябва да се грижим да апидермалната бариера, а от друга да ползваме активи, които я нарушават за да проникнат под нея и достигнат в по-дълбоките слоеве на кожата и там да свършат своите добрини 🙂

Баланс наричам това. Усилена грижа за кожната бариера и качествени активи, които се “промъкват” под епидермиса без да травмират прекалено липидните плочици на роговия слой, но достигат там където трябва.

Тази статия е авторска, цитирането или използването й в цялост или части от нея без съгласието ми е нарушаване на Закона за авторските и сродните права.